środa, 5 maja 2010

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy


Drawieński Park Narodowy - o powierzchni 114,41 km², utworzony 1 maja 1990, jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce, na terenie trzech województw: lubuskie: 55,91 km², zachodniopomorskie: 54,72 km² , wielkopolskie: 3,78 km².
Park położony jest w północno-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Drawskim, w kompleksie Puszczy Drawskiej. Południowa granica Parku przebiega wzdłuż drogi krajowej nr 22.
Lasy na terenie Parku zajmują 83% powierzchni. W większości są to lasy bukowe i dębowo-bukowe, a także bory sosnowe. Ponadto 10% powierzchni wodnej Parku zajmują rzeki Drawa i Płociczna oraz 20 jezior, w tym unikalne w skali kraju, jezioro Czarne. W Parku znajduje się 13 obszarów ochrony ścisłej.

wtorek, 4 maja 2010

Bory Tucholskie


Park znajduje się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie Chojnickim, w granicach gmin Chojnice i Brusy. Teren Parku ukształtowany został w czasie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. W obrębie Parku znajduje się 21 jezior, z których największe i najgłębsze to Jezioro Ostrowite. Osiem z nich jest ze sobą połączonych i tworzy ciąg nazwany Strugą Siedmiu Jezior. Cztery jeziora - Wielkie Gacno, Małe Gacno, Nierybno i Głuche to jeziora lobeliowe.


Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie Polski.
Biebrzański Park Narodowy



Biebrzański Park Narodowy utworzony w 1993 r. największy w Polsce, o powierzchni 59 223 ha.

piątek, 30 kwietnia 2010

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy, utworzony 30 października 1954 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Znajduje się on w Polsce południowej, w powiecie suskim i nowotarskim (województwie małopolskim) przy granicy ze Słowacją. Po słowackiej stronie istnieje park krajobrazowy "Horná Orava". Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry włączając najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Diablak (1725 m n.p.m.).
Białowieski Park Narodowy


Białowieski Park Narodowy - park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony 17 sierpnia 1932 roku jako Park Narodowy w Białowieży restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Pierwszy park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych parków narodowych w Europie]. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Parki narodowe w Polsce

Park narodowy – obszar chroniony ze względu na swoje walory, głównie przyrodnicze. W Polsce w brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. "obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów". W Polsce mamy 23 parki narodowe.

poniedziałek, 26 kwietnia 2010

piątek, 23 kwietnia 2010

Świat owadów

OWADY - to naprawdę piękny album. Polecam!

Owady (Insecta, insecto, przestarzale: insekty) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Szacunkowa liczba gatunków owadów wynosi około 1 miliona. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą: motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie dla ekosystemów, są wśród nich też szkodniki (z ludzkiego punktu widzenia), organizmy pasożytnicze i komensale. Dużą grupę stanowią owady przenoszące choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/DKMyAApLTCrv4rrFRuGV5g?feat=directlink

To link do zdjęcia przedstawiającego wspaniałego konika polnego. Koniecznie zobaczcie!

czwartek, 22 kwietnia 2010

piątek, 9 kwietnia 2010


Witam!

Witam wszystkich miłośników podróżowania i odkrywania ciekawych i pięknych miejsc na naszej błękitnej planecie. W dzisiejszych czasach zachwyca nas możliwość podróżowania w kosmos, ale czy musimy lecieć aż tak daleko by zobaczyć piękno natury? Czy na Ziemi nie ma już takich miejsc na widok, których dech w piersiach zapiera?
Mam nadzieję, że ten blog pomoże nam odkryć nowe i ciekawe miejsca będące wytworem natury bądź człowieka, a także przypomnieć już te znane i podziwiane przez nas od dawna.